Egyre több a dinki a fiatalok között

"A hagyományos családmodell és az életstílus világszerte átalakulóban van.
Régiónkban a fiatal párok és szülők racionálisabbak és anyagiasabbak, mint nyugat-európai kortársaik. Legfőbb céljuk az anyagilag és érzelmileg stabil család alapítása - önfeladás nélkül.


A magyar fiatalok - párok és gyermekes családok - életmódja kevésbé felszabadult, sokkal racionálisabb, anyagiasabb, mint akár nyugat-európai, akár latin- és dél-amerikai kortársaiké - állítja Detki Szilvia, a Millward Brown vezető kutatója a cég 18 országban végzett felmérésének eredményeit ismertetve. A piackutatók a 25-35 év közötti városi, gyermekes és gyermek nélküli fiatal párok életmódját vizsgálták 13 európai és öt dél-amerikai országban. A felmérés szerint a klasszikus családmodell - a városi élet és a mindinkább teret nyerő individualizmus hatására - valamennyi országban változik. A közép és kelet-európai országokban azonban történelmi és anyagi okok miatt sokkal lassabban, és más régiókhoz képest eltérő irányban.

Magyarországon ez a korosztály - ha családról van szó - továbbra is a hagyományos szülői szerepekben gondolkodik, ugyanakkor a bekövetkezett gazdasági és társadalmi változások miatt nem követi, nem is követheti elődjei életstílusát. A dinkik (double income no kid), a gyermektelen fiatal párok a független, anyagilag és érzelmileg is stabil élet kialakítására törekszenek partnerükkel, s ennek anyagi feltételeit készek előteremteni. Életmódjuk azonban - eltérően nyugat-európai társaikétól - sokkal inkább a gyermekes családokéra jellemző.

Nálunk a fiatalok is a munka és az otthon köré szervezik életüket, és gyakori, hogy - akárcsak Nyugat-Európában - kitolódik a gyermekvállalás ideje. Igaz, a magyarok esetében ezt leginkább az anyagi kényszer indokolja: a volt szocialista országokban a lakásvásárlás, felújítás vagy a gyermekvállalás akkora anyagi terhet jelent a fiataloknak, hogy sok időbe telik, mire előteremtik a fedezetét, sőt a legtöbb megkérdezett szerint szülői segítség nélkül ez szinte lehetetlen. Ugyanakkor a saját lakást a felnőttség és a függetlenség egyértelmű jeleként értékelik a fiatalok."

(Forrás: www.nol.hu)