Ellentmondásos az APEH listája

"Ez év januárjától nemcsak a hiányhalmozókról, hanem a megbízható adózókról is külön nyilván­tartást vezet az adóhatóság.
Ám az üzleti élet ennek a szolgáltatásnak sem örül különösebben.

Szokatlan publicitást választott múlt év augusztus végén az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH): a korábbi gyakorlattól eltérően az egyik napilapban tette közzé azon cégek és magánszemélyek nevét és címét, amelyek kiugróan nagy összegű adótartozást halmoztak fel. Addig viszonylag rejtett helyen, saját szakmai értesítőjében jelentette meg a feketelistát. (A 10 millió forintnál nagyobb összegű adóhiányt felhalmozó magánszemélyeket és egyéni vállalkozókat, valamint a 100 milliós határt átlépő társas vállalkozásokat gyűjtik ki 1996 óta minden negyedévben.) Az Adó és Ellenőrzési Értesítőt körülbelül 30 ezren olvassák - ennyien böngészhetik mostanában is a szégyentáblát, miután az adóhatóság visszatért a saját lapjában való közzétételhez. Az APEH illetékese lapunknak azt nyilatkozta: a hivatalnak már nincs arra pénze, hogy a negatív adólistát fizetett hirdetés útján publikálja. Újabban azonban megküldi az MTI-nek, és saját internetes honlapján is szerepelteti. A kezdeményezésnek eredetileg az volt a célja, hogy a nyilvánosság erejével hasson az adómorálra, az adóhatóság ugyanis abban bízott, hogy a gazdasági élet szereplői remélhetően kiközösítik maguk közül a tisztességtelen adózókat.
Fantomizálódás

Csakhogy a pellengérre állítással az APEH nem éri el a célját. A szakmai kiadványt az adózók több mint ötmilliós táborához képest elenyészően kevesen olvassák. Ráadásul mire a szégyenlista nyilvánosságra kerül, az érintett vállalkozások túlnyomó többsége már nem is létezik. Ha az üzleti élet tisztességtelen etikai magatartás miatt bárkit kiközösít, azt nem a lista alapján teszi - közölték adózási szakértők. A Figyelő megpróbált utolérni néhányat a 2005 harmadik negyedévében „kilistázott" 41 vállalkozás közül, hogy megtudjuk, milyen okok miatt halmoztak fel több százmilliós adóhátralékot, s azóta rendezték-e már tartozásukat. A telefontársaságok azonban a megadott címeken egyiküket sem tartották nyilván előfizetőként. A cégbíróság adatai szerint legtöbbjüket már törölték is a nyilvántartásból, vagy időközben bírósági végrehajtási, felszámolási, illetve végelszámolási eljárás indult ellenük. Tehát beszüntették a tevékenységüket, vagy fantomizálódtak, így a feketelistán való szerepeltetésük, úgy tűnik, „eső után köpönyeg".

A pótlékokkal és bírságokkal együtt 127 millió forintos adótartozást felhalmozó Gold Blum Kft. sem volt elérhető a megadott budapesti címen. A bíróság a REORG Gazdasági és Pénzügyi Rt.-t jelölte ki a társaság felszámolójának. „A cég eltűnése cseppet sem egyedi, mint ahogyan az sem, hogy a kiemelten nagy adóhiányt felhalmozó cégeket szinte lehetetlen megtalálni" - árulja el Moskovszky László, a REORG által megbízott felszámolóbiztos. Tapasztalata szerint egyáltalán nem kell rosszhiszeműnek lenni ahhoz, hogy több tíz, vagy százmilliós hátralék összejöjjön. Ha egy cég például a már visszaigényelt adót nem tudja megfelelő dokumentumokkal, bizonylatokkal alátámasztani, azt adóhiányként kezeli az APEH, s ezt az összeget a késedelmi kamat, illetve a kiszabható bírság megduplázhatja, vagy akár meg is többszörözheti."

(Forrás:www.fn.hu)