Jó évük volt a szállodáknak - egyre több brit, japán, ír és kínai turista

2005-ben a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma kismértékben emelkedett az előző évhez viszonyítva.
A kereskedelmi szálláshelyek szállásdíjbevétele számottevően nőtt.

2005-ben a kereskedelmi szálláshelyekre 3,4 millió külföldi vendég érkezett, akik 10,6 millió vendégéjszakát töltöttek el. 2004 azonos időszakához képest 4%-kal több vendég 1%-kal több éjszakát töltött el a szálláshelyeken. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégekhez köthető a külföldiven- dég-éjszakák háromnegyede (közel 8 millió). A szálláshelyeken a legtöbb éjszakát sorrendben a német, a brit és az osztrák állampolgárok töltötték el. A hazánkba irányuló vendégforgalom jelentősen fellendült Nagy-Britanniából, Japánból, Írországból, Kínából, Norvégiából és Romániából. A különböző szállástí- pusok közül a szállodákban, a panziókban és az ifjúsági szállókban nőtt, a turistaszállókban, az üdülő- házakban és a kempingekben csökkent a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma az előző évhez képest. A gyógyszállókban 6, a wellness-szállodákban 19%-kal nőtt a külföldivendég-éjszakák száma. A külföldivendég-forgalom 2-6%-kal bővült Közép-Magyarországon, a Közép-Dunántúlon és Észak-Ma- gyarországon, a többi régióban 4-11%-os csökkenés figyelhető meg.

A vizsgált évben a kereskedelmi szálláshelyek több mint 3,5 millió belföldi vendéget és 8,7 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma 5, a vendégéjszakák száma 4%-kal volt több a 2004. évinél. A szállodai forgalom nagyobb mértékben bővült az átlagosnál: 13%-os volt a vendégek, 11%-os a vendégéjszakák számának növekedése. A gyógyszállodákban - a vendégéjszakák száma alap- ján - 13%-kal bővült a belföldivendég-forgalom. A panziókban kisebb mértékben (3, illetve 2%-kal) nőtt a belföldi vendégek és a vendégéjszakák száma. A többi szállástípusban a belföldivendég-forgalom - a vendégéjszakákat tekintve - 3-17%-kal csökkent. A tervezési-statisztikai régiókat - az Észak-Alföld ki- vételével - növekvő belföldivendég-forgalom jellemezte.

A szállodák átlagosan 48,2%-os szobakihasználtsággal működtek. A kihasználtság az előző év- ben 1,8 százalékponttal alacsonyabb, 46,4% volt.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 214,4 milliárd forint bevételről számoltak be a január elejé- től december végéig tartó időszakban, ez folyó áron 13%-os növekedésnek felel meg az egy évvel korábbi bevételhez képest. Az összes bevétel 52%-a a szállásdíjakból, 25%-a a szálláshelyi vendéglátóegységek forgalmából, 23%-a a szálláshelyek által nyújtott egyéb szolgáltatásokból származott.

A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági (H) ágnak a 2005-re számított árindexe 6%-os növekedést jelzett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ezen belül a vendéglátás területén 6, a szálláshely-szolgáltatás területén 5%-os áremelkedést mértek.

2005. december 31-én 1911 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 692 szálloda és 907 panzió üze- melt az országban. 2004 decemberéhez képest a működő szállodák száma 30-cal, a rendelkezésre álló szállodai szobák száma 1400-zal nőtt.

2005-ben a kereskedelmi és magánszálláshelyek több mint 7 milliárd forint értékben fogadtak el üdülési csekket. Decemberben 1833 kereskedelmi szálláshelyen - köztük 671 szállodában -, valamint 1010 magánszálláshelyen volt lehetőségük a vendégeknek üdülési csekk beváltására.

A Turisztikai Világszervezet (World Tourism Organisation, WTO) adatai szerint a világ turiz- musa a 2004. évi dinamikus bővülést követően 2005-ben további, bár az előző évinél mérsékeltebb növekedést mutatott: az előzetes adatok szerint az elmúlt évben a nemzetközi turistaérkezések száma 5,5%-kal emelkedett és elérte a 808 millió főt. Bár minden kontinens forgalma pozitív eredményeket mutatott, a növekedés elsősorban Európának, valamint az ázsiai és csendes-óceáni térségnek köszönhető.

A diszkont légitársaságok kedvező ajánlatainak és az utazás egyre növekvő népszerűségének kö- szönhetően a szabadidős célú utazások száma nagyobb mértékű növekedést mutatott, mint az üzleti uta- zásoké.

2006-ban a WTO előrejelzése alapján a turizmus fejlődését a növekvő energiaárak és az ennek kö- vetkeztében kialakuló pénzromlás, a terrorizmus és a madárinfluenza aggodalomkeltő hatása negatívan befolyásolhatja.

(Forrás:www.tozsdeforum.hu)