Milyen lesz a gazdaság jövőre?

Némileg csalódtak a magyar vállalkozók: 2006 a választások éve, s ez véleményük szerint meglátszik az elfogadott költségvetésen, valamint az adótörvényeken is
- derül ki körkérdésünkből, amelyben arról kérdeztünk neves vállalkozókat, hogy mi várható szerintük 2006-ban a magyar gazdaságban.

Abban mindannyian egyetértenek, hogy - mivel törékeny a gazdaság - a választások után az új kormánynak rendbe kell tenni az államháztartást, gyors és hatékony intézkedéseket kell hoznia, meg kell teremtenie az ország hosszú távú fejlődésének kereteit. Úgy vélik a cégvezető-tulajdonosok, szükség lenne arra is, hogy az új kabinet folytassa elődei kedvező intézkedéseit: vagyis ne hagyja abba az autópálya-építé-seket, támogassa a kis- és középvállalkozásokat, fejlessze a gyógyturizmust. A vállalkozók szerint az is fontos lenne, hogy bizonyos kérdésekben egyfajta társadalmi konszenzus jöjjön létre a politikai erők összefogásával, mert csak így tud az ország "előremenni". Az is lényeges, hogy a politika hagyja működni a gazdaságot, ne nehezítse a cégek életét. Mindenesetre azt állítják, hogy a vállalkozók és a gazdaság szempontjából jó lenne már rég túllenni a 2006-os választásokon.

Két különböző fél év

Dávid Imre / Az Agroinvest Rt. elnök-vezérigazgatója:

"Habár már egy ideje ismertek azok a keretfeltételek, amelyek között a magyarországi vállalatok működnek jövőre, mégsem lehet egyértelműen tervezni. Azt gondolom ugyanis, hogy 2006 kiszámíthatóan két különböző fél évből áll majd. A tavaszi választások után ugyanis mindenképpen be kell indítani az államháztartási reformot, s ez természetesen jelentősen kihat a gazdaság és a társadalom egészére, s változásokat eredményezhet nagyon sok területen, így például az adópolitikában is. Az Agroinvest a jövő évre kétféle tervet készített: egy optimista és egy pesszimista változatot. Egyelőre a pesszimista forgatókönyvre készülünk, mivel látható: 2007-ig már nem indulnak el olyan újabb infrastrukturális beruházások itthon, amelyekből cégünk komoly részt tudna vállalni. A külföldi piacokon - ahol elsősorban élelmiszer-ipari, növénytermesztési, állattenyésztési technológiával jelenünk meg - jobbak a kilátásaink, kiváltképpen Brazíliában és Venezuelában, illetve Kínában."

Hagyják a gazdaságot!

Soproni Tamás / A Herbária Rt. elnöke, a Rehab Rt. vezérigazgatója:

"A kormány adócsökkentési politikája, amely az Országgyűlés által elfogadott törvényekben is leképeződött, mindenképpen kedvező hatású a gazdálkodásra. A csökkenő áfa, személyi jövedelemadó, a növekvő reáljövedelem belső piaci fogyasztást generál, így forgalomnövekedés várható. Ugyanakkor a nagy költségvetési hiány miatt az ország törékeny gazdasági helyzete előidézhet egy kamat- és árfolyamkrízist is. Ez komoly kockázati tényező, és ha bekövetkezik, igen kedvezőtlenül befolyásolja minden vállalkozás gazdálkodását. Minden piaci szereplő és állampolgár számára fontos a kedvezőtlen várakozások gyengítése. A gyógynövény, illetve a gyógyászati segédeszköz szektorban sajnos még mindig nem születtek meg azok az alapvető jogszabályi rendelkezések, amelyek lehetővé tennék az európai uniós szintű, dinamikus növekedést. Pedig ez részben az egészséges életmód térhódítása, részben a lakosság folyamatos elöregedése miatt valós igényeket elégítene ki. Ami a gyógynövényeket illeti, például még egy 1976-os minisztertanácsi rendelet az, amelyik a szakmát szabályozza. Az ellenőrzés senkinek sem igazán feladata, a minősítés helyzete nincs összhangban a törvényekkel. A választások előtti kampány sajnos kedvezőtlenül befolyásolja a gazdaságot. Azt szeretnénk, ha az új kormány a gazdaság érdekében jövőre sok apró, piacot rendező, viszonyokat tisztázó jogszabályt hozna meg. Feltétlenül szükség lenne arra, hogy az új kabinet a gazdaságpolitikában folytassa az előző kormányok vállalkozások számára kedvező intézkedéseit: így támogassa a kis- és középvállalkozásokat, ne lassítsa az autópálya-építéseket, fejlessze a termálturizmust. Vagyis hagyják a gazdaságot működni, feleslegesen ne nehezítsék a gazdasági életet."

A cégek nem fontosak?

Zara László / Adószakértő, a Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke:

"2006 a választás éve, és ez meglátszik az adótörvényeken is. A politika »célközönsége« a magánszemélyek, ennek jele az áfa 20 százalékra csökkentése. A vállalkozások helyzete öszszességében nem változik jövőre. Vannak ugyan kisebb kedvező módosítások a társasági adóban, de azok nem képeznek rendszert, nem látható a céljuk. Ilyen a társasági adónál az adólapból ötmillió forintig a hatszázalékos csökkentés, amely nemcsak a kisvállalkozásokra, hanem mindenkire vonatkozik. Mivel ennek igénybevételét átlagban a másfélszeres minimálbér utáni járulékfizetéshez kötik, ez aligha lesz érdemben igénybe vehető a kisebb vállalkozásoknál. Látszólag nagy lépés, hogy az iparűzési adó teljes összege levonható lesz a társaságiadó-alapból, de ez csak az iparűzési adó 16, illetve 10 százalékának visszatartást jelenti. Feltéve, hogy nincs adótartozásuk a cégeknek (azonban sajnos van). Jelentéktelen a hatása a százezer forint alatti tárgyi eszközök azonnali elszámolhatóságának is, mivel ezek eddig is megoldhatók voltak. Nagyon hangzatos az, hogy a kortárs művészeti alkotásokra adókedvezmény jár, csakhogy ezek nem segítik a gazdaságot. Az informatikusok által kilobbizott, a bér 15 százalékának megfelelő kedvezmény pedig csak marginális csoportokat érint. Amit adnak ezekkel, elveszik mástól és máshol. A minimálbér jelentős emelése, a szakképzetti minimálbér bevezetése a többiek bérét is felfelé tolja majd, ezáltal nő a bér- és járulékköltség, s ez sajnálatosan megint a (kis)vállalkozások nyereségességét csökkenti. Úgy tűnik, választásokat nem a vállalkozók szavazataival lehet nyerni, ők maradnak 2006 utánra. Feltéve, ha lesz elég elszántsága az új kormánynak. Az eddigiek sajnos sorra adósak maradtak egy átfogó adóreformmal."

"Némileg csalódtunk"

Tolnay Lajos / A Mal Rt. elnöke:

"A magyarországi üzleti körök bizonyos csalódást érzékelnek, miután úgy látjuk, hogy több volt az ígéret, mint ami megvalósult a jövő évi szabályozói környezettel kapcsolatban. Ugyan a külföldi piaci lehetőségek jók, még sincs nagy derűlátás, különösen a magyar magántulajdonú vállalatok körében. Sajnos ugyanis ezeket a cégeket most sem »hozták helyzetbe«. Azt gondolom, hogy a jövő évi szabályozóváltozások hatásai kiegyenlítik egymást. Ez önmagában nem rossz, mivel korábban - az én cégem például - több száz millió forinttal mindig rosszabbul járt. A jövő évre már kész az üzleti tervünk, azzal nem lehet a választások miatt várni. Egyébként pedig úgy vélem, hogy a választások után elkerülhetetlen, a gazdaságot is érintő változások majd csak a rá következő évben, azaz 2007-ben éreztetik hatásukat. Azzal számolok, hogy mindenképpen beindul az államháztartási és az önkormányzati reform, jelentős költségtakarékossággal, az olcsóbb állam felé feltétlenül lesz elmozdulás. Véleményem szerint a választások előtt már nem lehet számítani arra sem, hogy a politikai erők összefogásával létrejöjjön egyfajta társadalmi konszenzus az alapkérdésekben. A választások után már lesz erre esély. Olyan kérdésekben lenne erre szükség, mint például az adó- és járulékreform, az energiapolitika, a magyar cégek határon túli terjeszkedését támogató rendszer. Ilyenfajta, kiszámítható gazdasági pályát felvázoló, kétharmados törvényeket igénylő konszenzus nélkül nem tud az ország előremenni, jó lenne, ha e téren példát vennének a magyar politikusok a németektől. A Magyar Magántulajdonú Vállalatok Klubja a maga részéről igyekszik elősegíteni ezt a konszenzust, asztalhoz ültetve a különböző feleket."

Folytassák az útépítéseket!

Wáberer György / A Waberer's csoport elnök-vezérigazgatója:

"A szállítmányozási-fuvarozási vállalkozások gazdálkodását a közúti árufuvarozást érintő szabályozórendszer befolyásolja a legnagyobb mértékben. Az üzemanyagárak folyamatos növekedése, az EU-csatlakozás miatt fokozódó konkurenciaharc, valamint az erősödő forint hatására a vállalkozások 2005-ben nehéz helyzetbe kerültek. Ennek ellensúlyozására a szakmai érdekképviseletek 2005 augusztusában egyeztetést kezdeményeztek a gazdasági kormányzattal. Egyes kérdésekben született megállapodás, más kérdésekben még folynak a tárgyalások. Gyors és hatékony intézkedések szükségesek ahhoz, hogy az ágazatban tevékenykedő vállalatok számára 2006 sikeres év legyen. A Waberer's csoport újjászervezte cégstruktúráját. 2006-ban a kedvezőtlen gazdasági környezet hatásait hatékonyabb szervezettel, a jelenleginél jobban átlátható cégstruktúrával, egyedülálló, testreszabott ügyfélkiszolgálással és folytatódó beruházásokkal ellensúlyozzuk. A Waberer's Holding Logisztikai Rt. klasszikus holdingszervezetté válik, és elnevezése Waberer's Holding Zrt. lesz. Feladata a cégcsoport szakosodott vállalatainak irányítása, üzletrészeinek, részesedéseinek és vagyonának kezelése. Az átalakítás érinti a Hungarocamion Rt.-t, amelynek új neve Waberer's International Zrt. lesz. Informatikai rendszerünk átalakításával és folyamatos fejlesztésével is növeljük hatékonyságunkat. Sürgető feladat a nemzetközi és belföldi árufuvarozás, valamint a kapcsolódó tevékenységek sikerét fékező szabályozási rendszer megváltoztatása. Egyszerűbb, gyorsabb, átláthatóbb ügyintézésre, az útépítések folytatására és a szakmai képzések támogatására van szükség. Magyarország földrajzi helyzetéből rendkívüli logisztikai előnyök származnak, amelyeket ki kell aknáznunk."

Tegyék rendbe a büdzsét!

Jásdi István / A Magyar Független Bortermelők Szövetsége elnöke:

"Nem hiszem, hogy a borágazat mindennapjait alapjaiban befolyásolná a 2006-os költségvetési törvény, bár osztogató jellege miatt növekedhet az emberek vásárlóereje, s ez rövid távon segíthet az eladásokban. A kormányváltás után azonban nem kizárt, hogy újra kell írni a büdzsét, de reméljük, az elképzelhető megszorítások nem szűkítik olyan mértékben a forrásokat, hogy erősen megérezzük. Az adótörvények változása terén a legfontosabb dolognak azt tartom, hogy a kormányzat és a parlament végre rászánta magát a jövedéki adó eltörlésére. Mint talán már közismert, a literenkénti nyolcforintos befizetési kötelezettség fennmaradt, ám a befolyó összegeket a szakma saját céljaira fordíthatja. Azt egyelőre nem látjuk tisztán, hogy ezeknek a forrásoknak a felhasználása milyen módon történik majd, azaz, hogy a szakmai szervezetek hogyan juthatnak hozzá a pénzekhez. Meglátásunk szerint a marketingre jutó források elosztását a szakmai grémiumokra kell átruházni. 2005 kapcsán azt mondhatom, a termés alig fele a tavalyinak, s ez egyszerre teremt kedvező és kedvezőtlen feltételeket. Egyrészt sikerülhet levezetni a beragadt készleteket, másrészt egyes szegmensekben megnövekedhet a külföldi borok beáramlása. A 2006-os választások után megalakuló új kormánytól - függetlenül pártállásától - mindenekelőtt azt várjuk, hogy vessen véget az eladósodási folyamatnak, tegye rendbe az államháztartást, teremtse meg az ország hosszú távú fejlődésének kereteit. Ami a borászatot illeti: jelenleg is zajlik az európai uniós agrárpolitika újragondolása. Mivel ez évtizedekre meghatározhatja lehetőségeinket, elengedhetetlen, hogy mind a kormányzat, mind a szakma felkészülten és aktívan vegyen részt a felmerülő kérdések megvitatásában."

Átfogó adóreform kellene

Hadi László / A Job csoport tulajdonos-ügyvezetője:

"Csalódott vagyok, mert az ismert gazdaságpolitikában a politika nagyobb hangsúlyt kapott, mint a gazdaság. Átfogó adóreformra lenne szükség, ám látszik, hogy a választások előtt egy ilyen döntést a kormány már nem mer felvállalni. Helyette jövőre a lakosság - áfacsökkentés formájában - fogyasztásélénkítést kap. Sajnos, ez a lépés a jelenlegi ikerdeficitet tovább súlyosbíthatja. A minimálbér további emelése szociális szempontból és a gazdaság majdani »kifehérítése« miatt fontos lépés. A vállalkozások versenyképességének fenntartása miatt viszont aggasztó, hogy ez az intézkedés különösebb tb-járulék-csökkentés nélkül valósul meg. Az euró bevezetésének lebegtetését és esetleges elhalasztását súlyos hibának tartom. Egyetértek viszont az autópályák és gyorsforgalmi utak - akár erőltetett ütemű - építésével, hisz beruházásösztönző és munkahelyteremtő hatásúak. Hazánk rengeteget veszít azon, ha az utak állapota miatt a bennünket megkerülő átmenő forgalom tranzitdíjainak más országok örülhetnek. Bármilyen kormánya is legyen 2006-tól Magyarországnak (én a magam részéről a Demján Sándor által is felvetett nagykoalíció utópiáját tartanám leghasznosabbnak), nem kerülheti meg a gazdaságot bénító, a vállalkozásokat nyomorító kihívásokat. Véleményem szerint ilyen az átfogó adóreform, a kkv-k »helyzetbe hozása«, a vállalkozások által ténylegesen igényelt, szakképzett munkaerő biztosítása az oktatás további reformjával, az állami bürokrácia lefaragása és a foglalkoztatás bővítése a kedvezőbb vállalkozási klíma megteremtésével. Azt gondolom, hogy a gazdaság és a vállalkozások szempontjából az lenne a jó, ha már rég túl lennénk a 2006-os választáson."

(Forrás: www.tozsdeforum.hu)