Szekszárdi kadarka

"A kadarka Ady idejében Magyarország legelterjedtebb kékszőlő-fajtája volt, könnyű siller borok mellett állítólag kimagasló minőségű borokat is készítettek belőle.
Húsz éve sörkupakos, literes kiszerelésben az alsó polcról árulták. Ma már mindössze néhány száz hektáron termesztik az országban.

A kadarka neve legalább annyira összefonódott Szekszárddal, mint a juhfarké Somlóval. A borok iránt érdeklődők körében ma mindkét fajtát kíváncsiság övezi a maga borvidékén. Szekszárdon kadarkát azonban még a somlói juhfarknál is kisebb területen termesztenek, így ebben az esetben is egy könnyen értékesíthető borról van szó. Végül még egy - erőltetett - hasonlóság, a juhfarkhoz hasonlóan a kadarka is nagy bogyókat és tömött nagy fürtöket termel, ebből erednek a "problémák". Egyrészt a tömött, nagy fürtök ugyanis érzékenyek az őszi esőkre, és könnyen rohadnak, ezért szekszárdi borászok szerint tízévente kétszer lehet nagyon jó minőségű kadarkát szüretelni, hatszor átlagosat, kétszer pedig semmilyet."

(Forrás:www.fn.hu)