Szekszárdon átadták az új irodalmi alkotóházat

Átadták Mészöly Miklós, szekszárdi születésű író tanyája helyén épült irodalmi alkotóházat a Porkoláb-völgyben.

A Szekszárdi Vagyonkezelő Kft. építette fel a kétszintes épületet és a mellette lévő amfiteátrumhoz hasonló rendezvényteret. A beruházás a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 35 millió forintos támogatásával valósult meg.
 
Íróasztalon helyezték el a kéziratokat, leveleket írógépet
 
Gyurkovics János, Szekszárd fideszes alpolgármestere felidézte a helyi mondást, mely szerint igazi szekszárdi csak az lehet, akinek van egy tisztességes tanyája. Mint elmondta, Mészöly Miklós nem a tanyájától volt igazi szekszárdi, hanem az ott íródott művei tették azzá.
 
Szkhárosi Endre, a Mészöly Miklós Egyesület ügyvezető alelnöke kultikus pillanatnak nevezte az irodalmi alkotóház átadását az író születésének 100. évfordulóján. A Porkoláb-völgyben Mészöly Miklós jelentős műveket írt, de mostantól lehetővé válik, hogy más írók saját életművekkel folytassák az irodalmi munkát. A magyar nyelvi kultúrának a folytonosságát az irodalom jelenti.
 
A 60 négyzetméter összterületű irodalmi ház földszintjén rendezték be a Mészöly-kiállítást. Itt tablók, fényképek és érintőképernyős terminál segítségével ismerhetik meg az író munkásságát, valamint a tanya hangulatát, melyet a korabeli használati tárgyak idéznek fel. Egy íróasztalon helyezték el a Petőfi Irodalmi Múzeumból származó kézirat és levelek másolatait, a korabeli Erika írógépbe pedig Mészöly Miklós Az atléta halála című regényének első oldala van belefűzve. Az írógép mellett pedig Ludwig Wittgenstein- Mészöly Miklós által a helyszínen forgatott- Logikai-filozófiai értekezése tekinthető meg.
 
Az író tanyáján írta meg az 1966-ban megjelent Az atléta halála című regényt, az 1968-ban kiadott Saulus című regényét, valamint az 1970-es Pontos történetek út közben című kisprózáját. Mészöly Miklós 2001-ben bekövetkezett halála után a ház telkét megvásárolta a Szekszárdi Vagyonkezelő Kft, de az épületet akkor már nem lehetett megmenteni.
 
A Porkoláb-völgyről naplójegyzeteiben így írt Mészöly Miklós: "nem követelődző táj, mint annyi más. Minden miniatűr és kiegyensúlyozott itt. Egyetlen részlete sem hivalkodó. Nem akar elámítani, semmit nem akar, van. Lomb mögé rejtőző tanyaházak, pusztuló gyümölcsösök, szőlőpászták. S persze, diófa a tanya előtt. Akáccal benőtt szurdikok; csendjük, fülledtségük a legszelídebb titokzatosság. Sűrített Pannónia. Távolabb a csatári dombok gerince; olyan egyszerű, meghitt vonal, hogy minden hangulatnak stimuláló kerete".
 
Az alkotóházban irodalmi találkozókat és alkotótáborokat rendeznek majd a tervek szerint, valamint a ház ad helyet a Szekszárdi Magasiskola Mészöly Miklós Irodalmi Akadémiának.
 
Az író születésének 100. évfordulóján országszerte megemlékeznek határon belül és túl, élete munkásságáról, újabb köteteket jelentetnek meg róla, irodalmi sétákkal és filmekkel idézik fel műveit.
 
BG
Forrás: MTI