A stressz az öröm halála - Szekszárd

Szekszárd - Olyan világban élünk, amelynek belső mozgatórugója önmaga állandó
túlteljesítése. Csináljunk mindenből többet, minél nagyobbat. Ez a társadalmi
elvárás. Ettől leszünk depressziósak, ha nem lazítunk.
Rohanunk minden nap, kora reggeltől késő estig dolgozunk. Folyamatos stressznek vagyunk kitéve egész évben. Nincs időnk pihenni, lazítani, még a szabadság alatt is görcsölünk, hogy vajon mi lehet a munkahelyünkön, mivel szembesülünk, ha visszamegyünk. A semmittevés nem fér bele a napirendünkbe, a nyugati társadalmakat a lázas tevékenység jellemzi.

Aki nem ezt teszi, nem hajlandó ezt elfogadni, azt deviánsként kezelik, s előbb-utóbb munkanélküli lesz belőle. - Önmagunkkal szembenézni, ez lenne az igazi érték, de ezt legtöbben nem tudják - mondja dr.Czirmai Ildikó pszichiáter főorvos, a Balassa János Megyei Kórház pszichiátriai osztályának megbízott osztályvezetője, aki nap, mint nap találkozik a munkába belefáradt, stressztől gyötört, depressziós emberekkel.

Olyanokkal, akik nem tudnak kikapcsolódni, pedig erre lenne legnagyobb szükségük. Vagy ha tudják is, akkor sem tehetik, mert enni, lakni, vásárolni, öltözködni muszáj, utazni, jobb autót, nagyobb lakást kell venni. Csak mennyiségi mutatókkal mérhető, hogy ki meddig jut el, és a határ a csillagos ég. Nincs telítettség, mert ha valamit elértünk, akkor kitalálunk helyette valami mást, egy újabb autót, egy másik műszaki cikket. Ami nem hoz kézzel fogható gazdasági hasznot, pénzt, az nem innovatív. Ha többet dolgoztunk, termeltünk, több pénzt kerestünk, egy pillanatra azt hisszük, hogy jól tettük, elégedettek vagyunk. A kiüresedés később jön.

- Nálunk nem érték kiülni a fa alá, és befelé figyelni, ahol a legértékesebb dolgok történnek - állítja a szakember. - Ezt tudják a keleti társadalmakban, de nálunk nem. Ők megélni igyekeznek a dolgokat, mi megérteni, pedig ezt nem mindig lehet. A keleti ember ragaszkodik a szabadidejéhez, és nem tekinti semmittevésnek a fa árnyékában való ücsörgést, a meditációt. A nyugati ember tart a szabadidőtől, mert az alkalmat adna arra, hogy szembenézzen önmagával, ami esetleg fájdalommal járhat, mondja a pszichiáter. Éppen ezért azt tanácsolja, próbáljuk megérteni, hogy a valamit csinálni állandó kényszere nem más, mint az élettől való félelem. Az élettől pedig nem félni kell, hanem megélni azt.

A szieszta dicsérete

Nem csak a déli népek állítják, hogy szieszta nélkül nem élet az élet, olyan nagy gondolkodó elmék, és tevékeny politikusok is ezt állították, mint Einstein, Edison vagy Churchill. Olaszországban több évszázados hagyománya van a sziesztának. Ahogy a szicíliai mondás tartja: azt, hogy valaki lassabban tölti az idejét, az nem azt jelenti, hogy kevesebb ideje van. A pihenés, az édes semmittevés nem azt jelenti, hogy kifolyik az ujjunk közül az idő, inkább a kreativitás talaja.

Forrás: http://www.tolnainepujsag.hu

A stressz az öröm halála - Szekszárd - Szóljon hozzá!

Küldjön egy képeslapot ismerősének Szekszárd városról!

Szekszárd linkajánló: szekszardlink.mconet.biz

A hír támogatója:

Weblap gyártás, Weblap menedzselés, Kereső optimalizálás. Klíma Minden ami Internet -> MCOnet International - Magyarország: www.mconet.biz; www.mconet.hu