Szekszárdiak vizsgáznak: segítünk-e a bajban levő cukorbetegeken?
Segítenek az emberek ha valaki rosszul lesz az utcán?
A cukorbetegség Magyarországon népbetegségnek számít: hazánkban jelenleg több mint félmillió cukorbeteget tartanak nyilván, de egyes számítások szerint legalább ennyire tehető azok száma, akik cukorbetegek, és nem tudnak betegségükről. A cukorbetegeket inzulinnal vagy más típusú gyógyszerekkel kezelik, betegségük típusától és előrehaladottságától függően. Amikor a saját inzulin már kevés, vagy a sejtek inzulin érzéketlensége miatt nem elég, az orvos ",,külső" inzulinpótlást indít.
De mi is történt a szekszárdi, inzulinnal kezelt cukorbeteggel? Dr. Sudár Zsolt, a Balassa János kórház belgyógyász-diabetológus főorvosa szerint: ",,A hagyományos inzulinoknál a felszívódás üteme, mértéke jelentős ingadozásokat mutathat, így sokszor kiszámíthatatlanná válik az inzulinhatás, ami jelentős vércukor-ingadozásokhoz vezethet. Túl alacsony vércukorszint esetén a beteg általában hirtelen fáradtságot, hirtelen éhséget, izzadást, szédülést, remegést érez és akár az eszméletét is elvesztheti. Ilyenkor a lehető leggyorsabban cukros üdítőt vagy kockacukrot, szőlőcukrot kell fogyasztani. Úgy teszünk helyesen, ha segítünk a rosszul levő cukorbetegnek ezek elfogyasztásában. Eszméletlen beteghez pedig azonnal mentőt kell hívni".
A modern inzulinok használatával csökken a rosszullétek száma
Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már olyan modern inzulinkezelést is kaphatnak a betegek, amivel ritkábbak a vércukorszint-ingadozások és az ezzel járó rosszullétek. ",,A hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinok hatása egyenletesebb, és alkalmazásuknál kisebb a vércukor kórosan alacsony szintjének veszélye illetve ingadozása, valamint csökken az éjszakai vércukoresés kockázata is. További előny, hogy a modern inzulinnal a betegek sokkal rugalmasabban étkezhetnek és a kisétkezések akár el is hagyhatók. Ez nagy segítség lehet akár a testsúly megtartásában is."- tette hozzá Dr. Sudár Zsolt.