Dunaföldváron megindult az orvosi maszkok gyártása

A Tolna megyei Dunaföldváron hatalmas beruházás ért révbe: Magyarország orvosi maszk szükségletét innen fedezik majd. Varga Mihály pénzügyminiszter a gyárlátogatáskor tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy ezzel az ország önellátóvá vált a vírus ellen védelmet adó maszkokból. 

A Tolna megyei Vajda Papír helyezte üzembe legújabb gépsorát február 17-én szerdán, amelynek segítségével percenként hatszáz maszkot állítanak elő. Magyarország orvosi maszk szükségletét ezzel ki tudják elégíteni. A tervek szerint a dunaföldvári üzemben évente 300 millió maszk készülhet majd, amely magas minőséget képvisel.  

A beruházás 1,4 milliárd forintból valósult meg, melyhez 1,1 milliárd forintot a kormány adott. Az újítás során tizenhat munkahelyet teremtettek, emellett nem elhanyagolható egészségügyi fejlesztés lett az eredmény. A Vajda Papír ügyvezető igazgatója, Vajda Attila a sajtótájékoztatón elmondta, hogy alapvető higiéniai papírtermékekből és maszkokból sem lesz hiány Magyarországon a beruházásnak köszönhetően.  

 

A maszkgyártó berendezés

A maszkgyártó berendezés

 

A fejlesztés 2026-ra már meg is térülhet, hiszen a magyar lakosság maszkigénye nagyjából 100 millió darab évente, amely a járvány terjedésének erősségétől változhat. Napi kétszázezer darab gyártása indult el most a dunaföldvári gyárban, a teljes kapacitást, ami napi egymillió maszkot jelent, várhatóan nyár elejére éri el a cég.

A magas minőségű orvosi arcmaszkok három rétegűek, fröccsenésállóak és 98%-os bakteriális szűrési hatékonyságuk van az igazgató szerint. Az illeszkedésük professzionális és alakítható, így kényelmes, mégis teljes arcfedést biztosít. Ötven és tíz darabos kiszerelésben csomagolják majd a maszkokat, amelyeket nemsokára a boltok polcairól vehetnek le a vásárlók.  

 

M. A.  
Forrás és fotó: MTI/Mohai Balázs